dni fantastyki wrocław 2016 2

Wrocławskie Dni Fantastyki 2016 już za nami!

Wrocławskie Dni Fantastyki już minęły, ale zostało nam po nich coś więcej niż wspomnienia (i galerie zdjęć na fejsbuku). Jak co roku, w trakcie Gali Dni Fantastyki rozdano Kryształowe Smoki w kategoriach opowiadanie i ilustracja. Tegorocznym tematem przewodnim było „Polska alternatywna – jak wyglądałaby historia naszego kraju, gdyby w 966 roku chrzest się nie odbył?” – od pewnego czasu dość popularny temat wśród fanów fantastyki.

Kryształowe Smoki – opowiadania

Ku mojej radości, opowiadanie, które zajęło pierwsze miejsce wśród profesjonalistów – „Ścieżką obok torów” Jakuba Tyszkowskiego – jest dostępne online na stronie DFów, podobnie jak reszta nominowanych prac, więc każdy z nas może przeczytać nominowane opowiadania i skonfrontować swoje preferencje z decyzją jury. A w jury zasiadali między innymi Michał Cholewa, Michał Jakuszewski i Maciej Parowski.

Trzeba wspomnieć, że Jakub Tyszkowski najwyraźniej nie unika trudnych tematów imigrantów. Skądinąd opowiadanie zwycięzcy wśród debiutantów – Mysław Wszechkról” Michała Celińskiego – też może skutecznie przygnębić. Sprawdźcie sami, jedno i drugie. Wspominałam już, że wszystkie nominowane prace z ilustracji (na ten sam temat konkursowy) też można obejrzeć?

Dni Fantastyki w leśnickim Zamku

Gdyby ktoś zaś chciał pooglądać zdjęcia z samej imprezy, to zapraszam na fejsbukową stronę DFów – wrzucili tam sporo fotek w kilku albumach (w tym także wyniki konkursu na cosplay). Nawet na zdjęciach można zobaczyć, że choć DFy zdecydowanie nie mają rozmachu Pyrkonu, chyba największego obecnie konwentu fantastycznego w Polsce, to leśnicki Zamek jest cudownym miejscem na fantastyczne spotkania, co widać na poniższym zdjęcie:

zamek dni fantastyki

facebook.com

Poza tym, dla części osób (w tym dla mnie) mniejsza skala imprezy to tylko zaleta. Jeśli nie byliście, przejrzyjcie zdjęcia i zobaczcie, w jakim otoczeniu odbywa się konwent. To nie szkoła, ani hala targowa, zamek tworzy niepowtarzalną atmosferę. Ale ciężko o tym opowiedzieć; najlepiej będzie, jeśli w następnym roku sami sprawdzicie, co tak dokładnie się dzieje na Dniach Fantastyki i czy rzeczywiście jest tak fajnie, jak opowiadają.

Nie wiem jak wy, ale ja zabieram się za kawę i dwa pozostałe nominowane opowiadania, których jeszcze nie zdążyłam przeczytać. Może w przyszłym roku sama się skuszę i wystartuję w konkursie?

Zdjęcie główne pobrane z www.facebook.com/DniFantastyki/

Autor: Marta Niedzicka