tytuł

Wielowymiarowy świat mangi

 

Japonia jest krajem fascynującym i egzotycznym. Krajem tyleż tradycyjnym, co nowoczesnym, łączącym wiele skrajności – to tam znajdziemy tysiącletnie świątynie i nowoczesne, szklane wieżowce. Japonia jest ojczyzną unikatowej sztuki – malarstwa, muzyki, tańca, teatru, architektury i literatury. To właśnie ona wydawała też na świat mangę – sztukę ozdabiania rycin, która z czasem ewoluowała do postaci komiksów znanych i czytanych na całym świecie. Skąd się wywodzi, czym się charakteryzuje, jakie są najbardziej znane komiksy? Zapraszamy w podróż do świata mangi.

Skąd się wzięła manga i czym się charakteryzuje

Zelda

Styl japońskich komiksów zrewolucjonizował Osamu Tezuka, który czerpał inspiracje między innymi z twórczości Walta Disneya. To on w latach 60. XX wieku zaczął rysować postaci z charakterystycznymi, dużymi i okrągłymi oczami, małymi, zadartymi noskami i drobnymi twarzami. Eksponował też kobiece kształty i ubierał bohaterki swoich komiksów w skąpe stroje. Taka stylistyka obecna jest w japońskich komiksach do dzisiaj.

 

 

Manga wyróżnia się dynamicznym sposobem kadrowania, charakterystyczną kreską i monochromatyczną kolorystyką. Charakterystyczne są szczególnie bohaterki mang – oprócz ogromnych, lśniących, okrągłych oczu, mają piękne, bujne fryzury, długie, zgrabne nogi i uwydatniony biust – są po prostu niezwykle atrakcyjne.

 

Osamu Tezuka był jednym z pierwszych artystów, który udowodnił, że komiksy mogą poruszać każdą, możliwą tematykę – od dramatów, przez science-fiction, po opowieści przygodowe dla dzieci.

2_Manga

 

Gatunki mangi

 

Manga, dzięki ogromnej ilości odmian, czytana jest w Japonii przez niemalże wszystkich. Istnieją komiksy przeznaczone wyłącznie dla dorosłych, ale są też takie, które bez przeszkód mogą czytać dzieci. Niektóre komiksy mogą szokować, łącząc na przykład symbole chrześcijańskie z kabalistycznymi, przedstawiając drastyczne, obrazoburcze sceny (np. mature-manga), pokazując lubieżną erotykę (np. hentai-manga); inne opowiadają o walce dobra ze złem, prezentując historie czarodziejek i szlachetnych wojowników.

ulubione anime

 • Shōjo manga – komiksy skierowane głównie dla dziewcząt, które opowiadają o romantycznej, wyidealizowanej miłości nastolatków.
 • Shōnen manga – serie adresowane do chłopców, w których występują silni i waleczni bohaterowie, roboty, sportowcy.
 • Young manga – historie młodych ludzi, głównie w wieku studenckim.
 • Adult manga – przeznaczone dla dorosłych, często o tematyce erotycznej.
 • Josei manga – komiksy opowiadające o życiu kobiet w Japonii w sposób bardziej realistyczny niż w komiksach z gatunku shōjo-manga; skierowane są do nastolatek i dorosłych kobiet.
 • Seinen manga – odpowiednik josei manga; komiksy skierowane głównie do młodych mężczyzn.
 • Mecha manga – serie dotyczące świata cyborgów.
 • Moe manga – serie skoncentrowane wokół charyzmatycznych, zadziornych i zarazem czarujących bohaterów.
 • Gakuen mono manga – komiksy przeznaczone dla uczniów i studentów, które opowiadają o życiu i problemach ich rówieśników.
 • Jidaigeki manga – komiksy historyczne.
 • Yoh coma manga – historie humorystyczne, komediowe.
 • Geika manga – komiksy przygodowe.

 

Obszerną listę mang z podziałem na gatunki możemy znaleźć na przykład na stronie internetowej http://shinden.pl.

 

Co i gdzie czytać

 

Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z mangą, warto zacząć od klasycznych, najbardziej kultowych pozycji. Należą do nich między innymi:

 • Akira – opowieść o zbuntowanych nastolatkach, żyjących w mieście Neo-Tokio, które odbudowuje się po III wojnie światowej. W tle historii pojawiają się wątki polityczne, wojskowe intrygi, wojny gangów, interwencje nadludzkich mocy, wybuchy na księżycu, walka o wolność i człowieczeństwo.
 • Ghost in the Shell – akcja rozgrywa się w świecie pełnym ludzi-cyborgów, w którym należy odpowiedzieć sobie na pytania o granice człowieczeństwa i pozycję sztucznej inteligencji.
 • Samotny wilk i szczenię – opowieść o samuraju, który wraz ze swoim trzyletnim synem podróżuje przez Japonię, pragnąc zemsty na ludziach, którzy pozbawili go honoru.
 • Dragon Ball i Naruto – komiksy skierowane głównie do chłopców, pełne scen walk, bohaterów i złoczyńców, którzy posługują się nadprzyrodzonymi mocami, znają tajemnicze ciosy i wschodnie sztuki walki.
 • Czarodziejka z Księżyca – opowieść czarodziejkach, młodych dziewczynach, które bronią królestwa w Układzie Słonecznym, ale chwilowo znajdują się na Ziemi.
 • Pluto – manga opowiadająca o chłopcu-cyborgu, który ma dobre serce, broni słabszych i niesie przesłanie pokoju oraz szacunku.

 

Komiksy online można znaleźć na kilku polskich i zagranicznych stronach, na przykład:

 

Czytanie anieme

Świat mangi jest jak Japonia – pełen kolorytu i skrajności. Jest to świat wypełniony magią i mistycyzmem, z drugiej strony obfity w realistyczne obrazy przemocy i cierpienia, a także opowiadający o problemach współczesnego człowieka, poruszający tematy społeczne i polityczne. Świat, w którym każdy może znaleźć historię dla siebie.