528896026_33942a1e80_b

Od kiedy czytać dziecku?

Codzienne czytanie powinno stać się rytuałem takim samym jak wieczorna kąpiel czy przytulasy na dobranoc. Wielu młodych rodziców zastanawia się jednak, od kiedy czytać dziecku? Czy czytać dziecku trzymiesięcznemu, półrocznemu, a może dopiero roczniakowi? Kiedy jest ten odpowiedni moment? Okazuje się, że odpowiedź na te wątpliwości jest prostsza niż się wydaje – im wcześniej, tym lepiej!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czy czytanie dziecku w okresie ciąży jest przydatne,
  • co daje czytanie niemowlakowi,
  • co czytać trzylatkom,
  • jaki wpływ na dziecko i rodzica ma wczesne czytanie książek dzieciom.

Czytanie dziecku w okresie prenatalnym

W okresie prenatalnym maluchy słyszą dźwięki dochodzące z zewnątrz już od ok. 20 tygodnia, a więc od połowy ciąży. To właśnie wtedy maluch poznaje głos mamy i taty (oraz rodzeństwa, jeśli jest). Warto więc wykorzystać drugą połowę ciąży i już wtedy czytać na głos proste, rymowane wierszyki, których melodia bardzo łatwo wpada w ucho. Badania dowodzą, że po urodzeniu dzieci bardzo dobrze pamiętają melodię tych wierszyków i słuchając ich szybciej się wyciszają i uspokajają.

Warto postawić na klasyków np. na Jana Brzechwę lub Juliana Tuwima:

Czytanie niemowlakowi

Gdy maluszek jest już na świecie, warto od pierwszych dni oswajać go z książeczkami. Najpierw będą to książeczki z prostymi obrazkami, kartonowe lub gumowe, którym nie straszne obgryzanie i ślinienie. Pokazuj dziecku obrazki i opisuj, co na nich widać. Zwracaj uwagę szczególnie na wyrazy dźwiękonaśladowcze, a więc ucz dziecko, że to jest piesek, który robi hau hau, a tu auto – brum. Uwrażliwisz w ten sposób maluszka na dźwięki i przyspieszysz rozwój jego mowy. Maluch będzie chciał Cię naśladować i zacznie powtarzać zasłyszane dźwięki, te próby to pierwszy milowy krok w rozwoju mowy.

Czytanie dziecku w wieku rok – 3 lata

Maluszek, który ma rok, zwykle jest już w stanie wysłuchać kilkuminutowych wierszyków, zwłaszcza, jeśli towarzyszą im ładne ilustracje, a na stronie jest nie więcej niż 2-4 linijki tekstu. Im dziecko starsze, tym dłuższe historyjki można mu proponować. Nie należy jednak popadać w skrajność i czytać dziecku powieści bez rysunków. Dobrze by było wybierać historyjki dłuższe, ale nadal bogato ilustrowane. Dla takich dzieci nadal ważne są bowiem obrazki, które ilustrują czytane opowiadanie.

4508639159_fc7a36f996_z

Wielu rodziców martwi się również tym, że dzieci nie mogą usiedzieć i nie chcą słuchać czytania. Może to oznaczać, że maluchy jeszcze nie dorosły do słuchania dłuższych opowiadań lub też należy poszukać historyjek innego typu. To, że ta książka była Twoją ulubioną lekturą z dzieciństwa lub uwielbiał ją synek Twojej najlepszej przyjaciółki wcale nie oznacza, że spodoba się także Twojemu dziecku. Poszukaj czegoś innego, a być może znajdziesz lekturę, której maluch będzie chciał słuchać na okrągło. Wówczas Twoim problemem stanie się to, że będziesz już mieć jej dość, Twój maluch będzie ją umiał na pamięć, ale i tak będzie chciał jej słuchać po raz enty;)

Czytanie dziecku starszemu

Gdy Twój maluch skończy już 3 lata i coraz chętniej słucha dłuższych historyjek możesz próbować szukać książek, które mają nieco mniej ilustracji. Nie jest to jeszcze etap książek całkowicie ich pozbawionych, ale książki mogą już mieć wyraźną przewagę tekstu nad obrazkami.

Jeśli jednak Twój maluch nadal woli książki bogato ilustrowane, to nie powód, żeby go tych ilustracji pozbawiać. Warto jednak zwrócić uwagę na to, żeby ilustracje były naprawdę dobrej jakości np. autorstwa znanego od lat Jana Marcina Szancera czy Bohdana Butenki. Dzięki temu maluch obcuje ze sztuką, za którą stoją prawdziwi artyści, a nie ogląda kolejnych obrazków generowanych komputerowo.

Dlaczego warto czytać dziecku?

Skoro już wiesz, że dziecku można czytać już od najmłodszych lat, to teraz czas na wyjaśnienie dlaczego warto to robić. Lista powodów jest naprawdę długa, a poniżej wymienię najważniejsze z nich:

  • Czytanie buduje więź

Zwykle czytamy maluchowi trzymając go przytulonego na kolanach. Dajesz mu więc to, co najcenniejsze, czyli czas tylko dla niego. Czytając pozwalasz mu wyciszyć się, pokazujesz i objaśniasz mu świat, jesteś jego przewodnikiem. Dziecko czerpie siłę również z bliskości, którą mu dajesz.

  • Czytanie pomaga odkrywać świat

Książeczki dla najmłodszych dzieci są pełne zwierząt, codziennych czynności czy sytuacji, które dzieci znają ze swojego życia. Dzięki nim mogą odkrywać to, co im najbliższe i najlepiej znane. Jednakże im dziecko starsze, tym bardziej możesz poszerzać tematykę czytanych lektur. To pozwoli dziecku poszerzyć wiedzę nie tylko na temat najbliższego mu świata, ale również na temat tego, co dalsze, m.in. na temat innych krajów, zwyczajów, świata zwierząt czy roślin.

  • Czytanie wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię

Dowiedziono, że dzieci, którym rodzice regularnie czytają mają większy zasób słownictwa, szybciej mówią i lepiej formułują swoje myśli. Warto więc po raz enty mówić, że kotek mówi miau, a piesek hau, bo dzięki temu dziecko szybciej wkroczy w świat słów.

  • Czytanie oswaja z trudnymi sytuacjami

Pojawienie się młodszego rodzeństwa, odejście dziadków, pójście do przedszkola czy inne trudne sytuacje, które pojawiają się w życiu dziecka, można oswoić czytając maluchowi odpowiednie książeczki. Czytanie może być również pretekstem do rozmów na trudne tematy. Słuchając jak bohaterowie poradzili sobie w danych sytuacjach dziecko przygotowuje się do stawienia czoła problemom, które w jego świecie wydają się naprawdę ogromne. Dowiaduje się, że nie jest z tymi problemami samo i uczy się, w jaki sposób można sobie z tym problemem poradzić.

  • Czytanie uczy odróżniać dobro od zła, rzeczywistość od fikcji

Od najdawniejszych czasów w bajkach pojawia się motyw walki dobra ze złem. Czytając historie bohaterów książkowych dzieci budują swój system wartości. Uczą się również odróżniać świat baśni od świata rzeczywistego, dzięki czemu lepiej umieją odnaleźć się we współczesnym świecie.

  • Czytanie ćwiczy koncentrację

We współczesnym świecie ogromną bolączką staje się nadmiar bodźców. Dzieci nie umieją skupić się na dłuższy czas na jednej czynności. Tymczasem czytanie wyrabia w dziecku zdolność do koncentracji, która bardzo mu się przyda w nauce oraz w późniejszym życiu. Jest to inny rodzaj skupienia niż to, które towarzyszy dzieciom w trakcie oglądania bajek w TV. Czytanie poprawia bowiem aktywną koncentrację, zmusza do myślenia, interakcji. Natomiast dzieci oglądające bajki zwykle wyłączają myślenie i bezmyślnie gapią się w ekran.

Jak długo czytać dziecku?

I teraz dochodzimy do pytania, które zadaje niejeden młody rodzic. Jak długo czytać dziecku? Czy wystarczy 5 minut, 10, 20, a może pół godziny – godzinę? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Wiele zależy od tego, w jakim wieku jest Twoje dziecko, jaki ma temperament i na jak długo jest w stanie się skupić. Są dzieci, dla których pięciominutowy bezruch jest szczytem możliwości. Wykorzystaj więc chociaż te pięć minut skupienia i przeczytaj mu krótki wierszyk.

Z czasem dziecko, w którym będziemy rozbudzać miłość do książek samo zechce słuchać dłuższych opowiadań. Zgodnie z akcją „Cała Polska czyta dzieciom”, 20 minut dziennie dla dziecka w wieku przedszkolnym wydaje się optymalnym minimum.