• Home
  • /
  • RECENZJE
  • /
  • Nowości wydawnicze. Lipiec – sierpień 2016
nowosci wydawnicze lipiec sierpien 2016

Nowości wydawnicze. Lipiec – sierpień 2016

W przeciągu wakacji pojawiło kilka tytułów, które mogły zostać niezauważane w ferworze pompowania materacy i bookowania wycieczek. Dlatego też prezentujemy Wam kilka tytułów, nad którymi warto się pochylić.

„Kuba” Małgorzata Domagalik

kuba malgorzata domagalik

„Kuba” Małgorzata Domagalik, źródło: merlin.pl

 

Za sukcesem stoją nie tylko talent i wyczerpujące treningi, ale też przeciwności losu. To traumatyczne przeżycia często kształtują niezłomne charaktery. Pokonując trudności ludzie uczą się, że walka popłaca. I od tej strony poznajemy Kubę Błaszczykowskiego. Autobiografia nie skupia się na jego karierze piłkarskiej w Wiśle czy Borussii, ale skupia się na nim jako człowieku. Jego dzieciństwo zostało zmiażdżone przez ojca, który nożem zabił matkę – „Ludzie oceniali nas z góry: jaki ojciec, tacy synowie. To było straszne dla mnie, młodego chłopaka. Syn mordercy – słyszałem za plecami.” Nie wiadomo, kim dzisiaj byłby Błaszczykowski, gdyby nie pracowitość, wiara w sukces i wsparcie bliskich.

„Jej mózg, jego mózg, czyli Bóg wie, co robi” Walt Larimore, Barb Larimore

jej mozg jego mozg e religijne pl

„Jej mózg, jego mózg czyli Bóg wie, co robi” Walt Larimore, źródło: e-religijne.pl

 

Zgodzisz się z tym, że mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus. Choć potrzebujemy siebie nawzajem aby żyć szczęśliwie, różnice między płciami od tysiącleci są źródłem kłótni i stresów. Ona żali się koleżankom, że on nie chce z rozmawiać. On się zastanawia, czemu ona nie da mu pomyśleć w spokoju. Współczesna nauka coraz lepiej rozumie różnice w funkcjonowaniu mózgu kobiet i mężczyzn. Jest w stanie nie tylko wskazać „zapalne punkty”, ale również wyjaśnić, skąd się one biorą. Zrozumienie czemu Bóg uczynił nas tak odmiennymi wzniesie Twój związek na wyższy poziom. Dowiedz się, czego partner oczekuje od Ciebie i pokaż mu, czego Tobie potrzeba. Tylko wzajemne zrozumienie pozwala stworzyć relację, trwającą aż do grobowej deski.

 

„Młodość to nie tylko wiek. Młodość to stan ducha” o. Leon Knabit OSB

mlodosc to nie tylko wiek

Młodość to nie tylko wiem, źródło: bookmaster.pl

 

Nie jest łatwo zachować młodzieńczą pogodę ducha – jeżeli w wieku średnim wciąż chcesz czerpać radość z życia, musisz zadbać o swoje myśli już teraz. Leon Knabit, znany benedyktyn z Tyńca wie jak należy to zrobić. Osiemdziesiąt parę lat zdaje się nie odciskać piętna na jego poczuciu szczęścia. Wręcz przeciwnie – wydaje się być w kwiecie wieku i chętnie dzieli się tym, co wprawia go w dobry nastrój. Ta książka to zbiór krótkich historyjek, które motywują do działania w gorszy dzień. To ponadczasowe rady, które z jednej strony wywołują uśmiech, ale i poruszają poważne sprawy w pogodny sposób. Młodość to nie nie tylko wiek, ale również to, ile jeszcze przed Tobą. Najważniejsze to się nie zatrzymywać i przeć do przodu.

 

„Przyszła na Sarnath zagłada. Opowieści niesamowite i fantastyczne” Howard Phillips Lovecraft

przyszla-na-sarnath-zaglada-opowiesci-niesamowite-i-fantastyczne empik

„Przyszła na Sarmath zagłada. Opowieści niesamowite i fantastyczne” H.P Lovecraft, źródło: empik.com

 

P. Lovecraft (1890-1937) to niedoceniony za życia autor. Ogromna część jego pracy ujrzała światło dzienne dopiero po jego śmierci. W odnalezieniu jego opowiadań z pewnością pomogli inni pisarze, tacy jak R. E. Howard, którzy utrzymywali kontakt z samotnikiem z Providence. Gdyby nie ich starania, być może nigdy byśmy nie mieli okazji zapoznać się z niniejszym zbiorem opowiadań. Lovecraft pokazuje tutaj inną twarz. Znamy go przecież z kreowania świata grozy, pełnego mroku i niepewności. Tutaj odkrywamy, że fantastyka i mistycyzm rodem ze snów również są mocną stroną jego bogatej wyobraźni. Na osobną pochwałę zasługuje genialne tłumaczenie Macieja Płazy, które wiernie oddaje styl i klimat oryginału.