• Home
  • /
  • ARTYKUŁY
  • /
  • Książki o kosmosie dla dzieci – czytaj na głos i łącz przyjemnie z pożytecznym
ksiazki o kosmosie dla dzieci

Książki o kosmosie dla dzieci – czytaj na głos i łącz przyjemnie z pożytecznym

Zamiłowanie do czytania nie bierze się znikąd. Należy rozbudzać je u dzieci już w pierwszych miesiącach życia i systematycznie pielęgnować. A co z zamiłowaniem do nauk ścisłych? Aby takowe zaszczepić u najmłodszych, warto czytać im na głos książki o kosmosie dla dzieci, lub inne pozycje naukowe przeznaczone specjalnie dla nich. Dzięki temu można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu – wzbudzić w pociechach zainteresowanie zarówno literaturą, jak i nauką. Dlaczego warto to robić? Które pozycje wybrać? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Po co i dlaczego? Czytanie dzieciom na głos

Czytanie książek nawet najmłodszym dzieciom ma mnóstwo zalet. Pozwala spędzić z pociechami kilka chwil sam na sam. Podczas czytania zazwyczaj przytulamy nasze dzieci, co potęguje uczucie bliskości i bezpieczeństwa – czują się one kochane i ważne. Maluchy, słuchając opowieści, uczą się rozpoznawać wartości moralne, rozwija się w nich inteligencja emocjonalna. Czytanie pomaga dzieciom w rozumieniu świata, ludzi oraz ich samych. Przynosi ogólną wiedzę o życiu.

Jaki związek z naukami ścisłymi ma głośne czytanie książek? Bardzo duży! Czytanie stymuluje rozwój mózgu, rozbudza zainteresowanie zasadami, jakimi rządzi się świat, rozwija wyobraźnię i język, który jest podstawą myślenia (także matematycznego!). Książeczki dla dzieci mogą opowiadać o codziennych czynnościach, które najmłodsi znają ze swojego życia. Mogą też traktować o rzeczach bardziej odległych lub mniej zrozumiałych, takich jak inne kraje, świat roślin i zwierząt, czy kosmos. Wiele książek w sposób pasjonujący opowiada o odległych galaktykach, układzie słonecznym, historii powstania wszechświata. Czytając na głos książki o kosmosie dla dzieci, wybieramy się z naszymi pociechami w daleką, pasjonującą podróż, która może okazać się dla nich niezapomnianą przygodą.

Kiedy, co i jak czytać dzieciom

Należy dobierać literaturę do wieku dzieci. Najmłodsze z nich (do 3 lat) najchętniej oglądają obrazki, dlatego książeczki powinny zawierać więcej ilustracji, a mniej tekstu. Treść można wzbogacać własnymi opowieściami. W miarę upływu czasu warto wybierać książki z większą ilością tekstu. Dłuższe opowiadania lub powieści można dzielić na odcinki i codziennie czytać kolejne fragmenty.

Wspólne czytanie książek może kojarzyć się błędnie z czynnością zarezerwowaną dla dzieci, które same nie potrafią jeszcze składać liter. Rytuał ten można jednak kontynuować z dziećmi w wieku szkolnym, a nawet z nastolatkami. Chwile spędzone na czytaniu w rodzinnym gronie wzmacniają więzi uczuciowe, pomagają przetrwać kryzysy emocjonalne.

Jak długo czytać dzieciom? Mówi się, że przynajmniej 20 minut dziennie. Często jednak trudno skupić uwagę najmłodszych przez tak długi czas. Warto zacząć od krótkich sesji, nawet pięciominutowych i stopniowo wydłużać czas. Ważne jest, aby przyzwyczaić dziecko do codziennego rytuału czytania i nie zapominać o systematyczności.

Kiedy czytać? Bardzo dobrym pomysłem jest wybór pory tuż przed snem. Pomoże to uspokoić i wyciszyć dziecko przed zaśnięciem. Czytając książki o kosmosie dla dzieci, możemy sprawić, że nasze pociechy oderwą się od rzeczywistości, odpłyną w świat marzeń i dalekich, fascynujących podróży, co ułatwi im zaśnięcie.

Czytanie musi odbywać się w przyjemnej, spokojnej atmosferze. Jeśli dzieci będą zadawały pytania w trakcie czytania, odpowiadajmy na nie spokojnie i cierpliwie. Jeśli będą prosić o przeczytanie kolejny raz tej samej opowieści, nie okazujmy znudzenia. Bądźmy cierpliwymi i inspirującymi łącznikami dzieci ze światem nauki i fantazji.

Kilka ciekawych książek o kosmosie 

W księgarniach do wyboru mamy bezmiar pozycji dla najmłodszych. Dużą część z nich stanowią książki o kosmosie. Dla dzieci może to być radosna nowina, jednak dorosłych przyprawia nierzadko o zawrót głowy. Poniżej prezentujemy kilka pozycji, które mogą ułatwić wybór.

profesor astrokot

„Profesor Astrokot odkrywa kosmos” (D. Walliman) – książka ilustrowana jest pięknymi, grafikami, a przy tym prezentuje ogromną wartość merytoryczną. Niezwykle inteligentny profesor jest w niej przewodnikiem po wszechświecie.

 

 

 

 

 

 

kosmos tomasz rozek

 

„Kosmos” (Tomasz Różek) – książka przeznaczona jest dla nieco starszych dzieci i nastolatków. Ilustrowana pięknymi zdjęciami wykonanymi przez sondy kosmiczne.

 

 

 

 

 

 

 

slonce i ksiezyc

 

„Słońce i księżyc” (K. Le) – tytułowe Słońce i Księżyc to siostry, które bywają o siebie zazdrosne i spierają się o to, która z nich jest bardziej potrzebna ludziom. Piękna opowieść
z mądrym przesłaniem.

 

 

 

 

 

sniezek i wegielek

 

„Śnieżek i węgielek. Podróż do gwiazd” (P. Wechterowicz) – historia przyjaciół – kota i psa, którzy na specjalne zaproszenie Kosmicznych Kotów wyruszają w podróż do gwiazd.

 

 

 

 

 

 

tu jestesmy

 

„Tu jesteśmy” (A.D. Mizielińscy) – fascynująca książka o kolorowym kosmosie, z ogromem ilustracji i zwięzłymi, wartościowymi tekstami.

 

 

 

 

Czytanie dzieciom książek niesie za sobą same korzyści. Zadbajmy o to, aby każdego dnia wygospodarować przynajmniej kilkanaście minut na ten przyjemny rytuał. Pokażmy dzieciom, że wszechświat stoi przed nimi otworem.