beach-1232772_1280

Książki na wakacje. Co wybrać?

Wakacje to bezsprzecznie czas na relaks i odpoczynek. Jedni najlepiej odpoczywają w ruchu zdobywając kolejne górskie szczyty lub przemierzając świat na rowerze, inni relaksują się w SPA, a ja należę do tych, którzy oprócz innych wakacyjnych aktywności potrzebują czasu na czytanie i najlepiej odpoczywam z książką w ręce. Zanim jednak ruszę na wakacje, przygotowuję sobie listę wakacyjnych lektur. Chcecie wiedzieć jakie książki na wakacje zabrałam w tym roku?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie książki na wakacje dla dorosłych polecam?
  • jakie książki podrzucić nastolatkom?
  • jakie książki zabrać maluchom?
  • jakie książki podsunąć początkującym samodzielnym czytaczom;)?

 

Wciągający kryminał

zludzenie charlotte link

Wśród moich wakacyjnych lektur często pojawia się kryminał. Lubię ten gatunek, choć muszę przyznać, że ma one jedną wadę – naprawdę dobrze napisany kryminał bardzo wciąga i niestety kończy się za szybko. W efekcie zamiast delektować się lekturą pochłaniam książkę w jeden wieczór i potem narzekam, że był za krótki.

W te wakacje tak właśnie wciągnęła mnie książka „Złudzenie” autorstwa Charlotte Link. Historia zaczęła się niewinnie, gdy mąż głównej bohaterki, jak co roku wyruszył na tygodniowy rejs ze swoim przyjacielem. Na rejs ten jednak nigdy nie dotarł, a żona rozpoczęła poszukiwania, które odkrywały przed nią zaskakującą i mroczną przeszłość męża.

W książce jest wątek zbrodni, miłości, przyjaźni, akceptacji siebie, życia w zgodzie ze sobą. I choć w pewnym momencie już wiadomo, kto za tym wszystkim stoi, to i tak z drżeniem serca czyta się do końca, mając nadzieję, że jednak zagadka zostanie rozwikłana zanim pojawi się kolejny nieboszczyk. Szczerze polecam!

 

Romans, powieść podróżnicza i kryminał w jednym

krolowa deszczu w bibliotece pl

A teraz chcę Wam powiedzieć o książce autorstwa Katherine Scholes „Królowa deszczu”, która łączy w sobie kilka gatunków. Jest w niej historia miłosna (a nawet kilka), niewyjaśniona zbrodnia, a cała akcja dzieje się w Afryce, w środowisku misjonarzy.

Czyta się ją bardzo dobrze i choć na początku wydaje się, że wszystko jest jasne, to jednak im dalej, tym sprawa przestaje być taka oczywista. Ostatecznie zakończenie zaskakuje i skłania do zweryfikowania swoich pierwotnych przemyśleń. Bez wątpienia książka daje do myślenia i nie jest lekturą z gatunku tych, o których zapomina się wraz z przeczytaniem ostatniej strony. Było to moje pierwsze spotkanie z tą autorką, ale bez wątpienia nie ostatnie.

 

Książki na wakacje dla młodzieży

Jeśli na wakacje wybiera się z Wami nastoletnia młodzież, to mam również kilka podpowiedzi na książki na wakacje dla młodzieży. Wybór lektur dla zbuntowanych nastolatków nie jest łatwy, ale myślę, że spośród tych poniższych uda im się wybrać coś dla siebie. Oto moje propozycje na wakacyjne książki dla młodzieży:

  • Małgorzata Musierowicz i jej seria Jeżycjada

lekkie-i-zabawne-ksiazki-malgorzata-musierowicz--jezycjada imeged pl

Seria ta cieszy się niesłabnącą popularnością wśród dorastających dziewcząt od 40 lat. Co 1-2 lata pojawiają się kolejne tomy, a najnowszy jest wydany w 2015 r. „Feblik”. Książki można czytać wybiórczo, ale zdecydowanie łatwiej poruszać się po serii, gdy czytamy chronologicznie. Towarzyszymy wówczas bohaterom w ich dorastaniu i mamy lepszą orientację w skomplikowanych zależnościach rodzinnych.

Ja najbardziej lubię tom „Kwiat kalafiora”, który przeczytałam już milion razy i wracam do niego zawsze, gdy dopada mnie chandra. Ciepło rodzinnego domu Borejków, humor, z jakim autorka opisuje ich perypetie oraz wiara w to, że dobro rodzi dobro, zawsze poprawia mi nastrój.

 

  • Maciej Maleszka i seria „Magiczne drzewo”

magiczne-drzewo-tom-7-swiat-ogromnych empik com

To kolejna seria książek, które warto przeczytać, zwłaszcza przez młodzież lubiącą fantastyczne i magiczne przygody. Seria składa się z kilku książek, w których występują ci sami bohaterowie, ale każdą książkę można czytać niezależnie i zachowanie chronologii nie jest konieczne.

Źródłem ich przygód zawsze jest drzewo, które ma magiczną moc. Ta magia powoduje, że bohaterowie przenoszą się w niezwykłe miejsca, np. do świata olbrzymów i przeżywają fantastyczne przygody. Znane mi nastolatki i prawie nastolatki były zachwycone.

 

Książki na wakacje dla dzieci

franek-hela-bobas-i-kon-trojanski-empik com

Na koniec chcę Wam podpowiedzieć książki na wakacje dzieci. Dla tych najmłodszych, które już chcą słuchać dłuższych historyjek polecam serię o Basi autorstwa Zofii Staneckiej. Książki poruszają znane dzieciom z życia problemy, ale opisują je w bardzo zabawny sposób. Znajdziecie w nich historię Basi i nowego braciszka, Basi na biwaku czy Basi w przedszkolu. Są tak napisane, że Wy również będziecie pękać ze śmiechu odnajdując w zachowaniach rodziców siebie;)

Dla nieco starszych dzieci, które już umieją czytać i lubią odnajdywać zagadki polecam książkę Elizy Piotrowskiej „Franek, Hela, Bobas i koń trojański”. Książka z wątkiem detektywistycznym, ale na uwagę zasługuje również sposób, w jaki się ją czyta. Zaczyna się jak zwykle na pierwszej stronie, ale już po jej przeczytaniu napotyka się na mapę, która kryje zagadki do rozwiązania, a ich wynikiem jest nr strony, na którą należy się udać. Moim zdaniem jest to świetna pozycja dla tych dzieci, które twierdzą, że czytanie nie jest ich ulubioną czynnością.

Ciekawa jestem, jakie książki na wakacje Wy zabieracie. Przede mną jeszcze kilka dni wolnego, więc chętnie poznam Wasze typy.