• Home
  • /
  • RECENZJE
  • /
  • Książka do nauki angielskiego. Na co się zdecydować?
london-1567903_1280

Książka do nauki angielskiego. Na co się zdecydować?

Nie będę Was przekonywać, że znajomość języka angielskiego jest we współczesnym świecie niezbędna. Wydaje się to bowiem oczywiste, a odsetek ludzi, którym ułatwia ona życie, poszerza możliwości i horyzonty jest ogromny. Zanim jednak zaczniemy korzystać z języka, to musimy się go nauczyć. Jak to zrobić? Sposobów jest bardzo wiele, ale większość z nas zaczyna jednak od nauki z książek. A zatem jaka książka do nauki angielskiego jest najlepsza?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jaka książka do nauki angielskiego dla początkujących jest warta uwagi?
  • czy warto wybierać książki polskich autorów?
  • jaką książkę podsunąć dzieciom szkolnym?
  • co pomaga w nauce języka angielskiego?

 

Książka do nauki języka angielskiego dla początkujących

New English File

i-new-english-file-beginner-student-s-book-ceneo-pl

New English File Beginner, źródło: ceneo.pl

Zacznijmy od podstaw. Każdy przecież kiedyś zaczyna i musi mieć książkę, która uczy podstawowych zwrotów. Jeśli jesteś na tym etapie edukacji językowej to sięgnij po pierwszy z serii podręczników „New English File” wydany przez Oxford. Jest to cała seria książek, które prowadzą Cię przez kolejne poziomy edukacji, a więc od beginner, poprzez intermediate aż po advanced.

Seria ta jest doskonale przygotowana do nauki języka we współczesnych czasach. Zawiera dialogi i sytuacje znane nam z codziennego życia oraz artykuły, które są interesujące. Dzięki niej ucząc się nie czujemy się znudzeni, a język sam wchodzi do głowy. Książkę można wykorzystywać zarówno do nauki z lektorem, jak i samodzielnej. Znacznym ułatwieniem, który usprawnia przyswajanie wiedzy są aplikacje na telefon i tablet, dzięki którym nauką języka może bardziej zainteresować się młodsze pokolenie, które umiejętności korzystania ze smartfonów wyssało z mlekiem matki;)

English For Life

english-for-life-beginner-amazon-com

English for life. Beginner, źródło: amazon.com

Nowoczesne podejście do nauki prezentowane jest także w książce „English For Life”, również wydanej przez Oxford. W tym podręczniku dominuje podejście użytkowe. Uczniowie uczą się tego, co może im się przydać w codziennym życiu, a koncepcja – jednak lekcja = jedna strona ułatwia przyswajanie materiału. Dopasowuje się to do oczekiwań współczesnych młodych pokoleń – krótka lekcja – szybki rezultat. Nie znaczy to jednak, że podręcznik ten dedykowany jest jedynie młodym ludziom. Skorzysta z niego każdy, niezależnie od tego czy ma lat 15, 25 czy 50. Ten podręcznik nadaje się do pracy z lektorem, ale sprawdza się również jako książka do samodzielnej nauki języka angielskiego.

A teraz dla odmiany coś polskich autorów. Wiedza Powszechna wydaje książki do nauki różnych języków obcych, a wśród nich jest również książka do nauki angielskiego. Jest to podręcznik pt. „Język angielski dla początkujących” autorstwa Ireny Dobrzyckiej i Bronisława Kopczyńskiego. Książka zawiera 53 lekcje, z których uczymy się podstawowego słownictwa, konstrukcji prostych zdań oraz podstawowej gramatyki. Uzupełnieniem materiału książkowego jest płyta CD, która ułatwia przyswajanie materiału. Efektem przerobienia podręcznika będzie znajomość ponad 2300 słówek angielskich, a to umożliwi komunikację na podstawowym poziomie.

 

Książka do nauki gramatyki angielskiej

advanced-grammar-in-use-ieltsmaterial-com

Advanced Grammar in Use, źródło: ieltsmaterial.com

O ile książek do nauki angielskiego jest tak dużo, że trudno było mi wybrać te najlepsze, to nie mam już tego problemu jeśli chodzi o podręcznik uczący gramatyki. Bez wątpienia jest to „English Grammar in Use” autorstwa Raymonda Murphy’ego. Od lat jest to najlepsza książka do nauki gramatyki angielskiej. Polecają ją wszyscy znani mi nauczyciele tego języka, a z ćwiczeniami w niej zawartymi miałam do czynienia na każdym poziomie mojej edukacji językowej.

Książka prowadzi przez wszystkie zawiłości gramatyki angielskiej i doskonale tłumaczy różnice pomiędzy past simple a present perfect, co wielu osobom (i mnie również) zawsze sprawiało dużą trudność. W gramatyce Murphy’ego przechodzimy przez kolejne tematy bez problemu, a przygotowując się do egzaminów czy sprawdzianów mamy gwarancję, że powtórka materiału będzie skuteczna. Z czystym sumieniem polecam!

 

Książka do nauki angielskiego dla dzieci

Teraz chcę Wam polecić kilka pozycji dla dzieci. Im wcześniej dzieci osłuchają się z językiem i będą umiały otworzyć się na komunikację w nim, tym łatwiej przyjdzie im nauka. Poniższe pozycje pomogą Waszym dzieciom poznać język angielski, oswoją ich z językiem i przez zabawę pozwolą im nauczyć się pierwszych słówek i piosenek.

New English Adventure

i-new-english-adventure-starter-podrecznik-dvd-ceneo-pl

English Adventure Starter, źródło: ceneo.pl

Dla dzieci z pierwszych klas szkoły podstawowej polecam serię „New English Adventure” wydawnictwa Pearson. Jest to zestaw książek, w których bohaterami są postaci z bajek Disneya. To właśnie Myszka Miki, Pluto, Donald i inne znane dzieciom postaci z bajek, wprowadzają ich w świat kolorów, potraw, ubrań i pierwszych zdań umożliwiających podstawową komunikację. Do książki dołączone są ćwiczenia i płyta z dialogami, której słuchanie przyspiesza proces nauki. Są na niej też piosenki, które pomagają utrwalać zdobyte umiejętności językowe. Całość bardzo kolorowa, czytelna i dopasowana do umiejętności uczniów – w pierwszej części dzieci nie muszą nic pisać, a rozwiązywanie zadań polega na łączeniu, kolorowaniu i zaznaczaniu.

Mam również coś wartego polecenia dzieciom młodszym, a więc w wieku przedszkolnym. W tym okresie dzieci bardzo chłoną język obcy, ale ze względu na nieumiejętność pisania i czytania ich nauka odbywa się zdecydowanie inaczej niż u dzieci starszych.

Hello

hello-podrecznik-dla-dzieci-merlin-pl

Hello . Podręcznik do nauki angielskiego dla dzieci, źródło: merlin.pl

 

Przedszkolakom polecam książkę „Hello” napisaną przez Janinę Zarańską i Magdalenę Appel. Jak widzicie jest to książka polskich autorek, ale to wcale nie znaczy, że jest ona gorsza od tych polecanych przez wydawnictwa z innych krajów.

Autorki są doświadczonymi pedagogami, a Janina Zarańska opracowała autorski program nauki angielskiego dla dzieci w ramach swojej szkoły językowej Early Stage. Jej doświadczenie mówi, że młodsze dzieci mogą się naprawdę dużo nauczyć, ale sposób podania wiedzy musi być dopasowany do ich potrzeb. Dlatego właśnie w książce „Hello” dominują rymowanki i piosenki, które pomagają dzieciom zapamiętywać podstawowe zwroty. Metoda łączy w sobie rozumienie ze słuchu i podpowiedzi obrazkowe. Dzięki temu kolejne zwroty zapamiętują i słuchowcy i wzrokowcy.

Mam nadzieję, że moje podpowiedzi pomogły Wam zdecydować, która książka do nauki angielskiego najlepiej spełni Wasze oczekiwania. Mam nadzieję również, że pomogłam Wam wybrać książkę do nauki angielskiego dla dzieci.

Na koniec chcę jeszcze dodać, że oprócz dobrej książki, naukę języka angielskiego wspomaga przede wszystkim systematyczność. Codzienny kontakt z językiem, nawet krótki, ułatwia zapamiętywanie konstrukcji gramatycznych i słówek. Pomocą w tym może być słuchanie płyt dołączonych do podręczników czy oglądanie w oryginale prostych filmików na You Tube. Dzieciom polecam oglądanie w oryginale serii o Śwince Peppie – czysty brytyjski akcent, proste zwroty – rewelacja, jeśli chodzi o codzienny kontakt z językiem.

  • Też polecam English Grammar in Use 😉 Może i jest droga (bo prawie, czy nawet ponad 100 zł), ale ma się w niej wszystko co czego trzeba :)))