festiwal fantastyki wrocław 2016

Dni Fantastyki Wrocław 2016

Macie już plany na najbliższy weekend? Jeśli nie, a zwłaszcza jeśli jesteście z Wrocławia i okolic, proponuję wybrać się na wrocławskie Dni Fantastyki. Zaczynają się w piątek o 14:00 i trwają do niedzieli do popołudnia.


Dni Fantastyki są organizowane już od 2004 roku, wciąż w tym samym miejscu, w leśnickim Zamku; to jedna z najważniejszych imprez dotyczących szeroko pojętej fantastyki w Polsce. Jeśli zerkniecie na program, zaplanowanych jest mnóstwo atrakcji w różnych blokach: literatury, filmów i seriali, komiksu i ilustracji, nauki i technologii, gier… jest również tak zwana „Fantastyka Open”: muzyka, tańce (w tym warsztat tańców średniowiecznych!), pokazy sztuk walki; oraz strefy, w tym strefa dziecięca, a tam zapowiedziane warsztaty z robotyki, tworzenia witrażu, gadżetów ze świata Gwiezdnych Wojen, i sporo innych atrakcji.

Dni Fantastyki Wrocław 2016 – blok literacki

Oczywiście mnie najbardziej ciągnie do bloku literatury. W tym roku można posłuchać prelekcji Andrzeja Pilipiuka o zaginionej literaturze Greków i Rzymian (a osobno jest też przewidziane spotkanie z pisarzem). Pojawi się Adrian Tchaikovsky (autor jednego z moich ulubionych cykli „Cienie pojętnych”) na spotkaniu, oraz panelu „Where is the place of fantastic in popular culture?”, który poprowadzi z ilustratorem Johnem Avonem. Swoje spotkanie będzie miała też Aneta Jadowska (autorka między innymi cyklu „Heksalogia o Wiedźmie”. Zresztą, Anetę Jadowską spotkać będzie nietrudno: prowadzi wiele paneli wraz z innymi ciekawymi ludźmi, na przykład z Michałem Cholewą (twórcą rewelacyjnego cyklu „Algorytm wojny”) czy Rafałem Kosikiem (autorem serii science-fiction dla młodzieży „Felix, Net i Nika”).

Ku mojej radości, można też wybrać się na panel czołowych tłumaczy polskiej fantastyki pod przewrotnym tytułem „To je fantasy, tego nie przetłumaczysz”. Prowadzony przez: Piotra Cholewę (najlepiej znanego z tłumaczenia książek Terry’ego Pratchetta i Orsona Carda, ale jest tego znacznie, znacznie więcej), Paulinę Braiter (tłumaczkę między innymi prozy i komiksów Neila Gaimana, kilku książek J.R.R. Tolkiena i wielu innych pozycji), Michała Jakuszewskiego (tłumaczył między innymi książki Glena Cooka, Stevena Eriksona i George’a R.R. Martina) oraz Jarosława Rybskiego (który z kolei tłumaczył książki wspomnianego już Adriana Tchaikovskiego). To będzie świetny panel, w takim towarzystwie!

Inną perełką, która wpadła mi w oko (a właściwie dwoma perełkami w jednym) są dwie prelekcje prowadzone wspólnie przez Piotra Cholewę i Michała Cholewę: jedna o Nelsonie, druga o Hannibalu. Opis tej o Hannibalu jest uroczy:

„Szesnaście lat emocjonującej historii upchniętych w półtorej godziny! POSŁUCHAJ, w jaki sposób ten niezwykle książkowy wódz szwenda się bez zaopatrzenia po terytorium Rzymu, od czasu do czasu miażdżąc armię, która staje mu na drodze! (…) PRZEŻYJ, jak dwóch kolesi opowiada, w jaki sposób Hannibal wyprowadził armię z oblężenia przy pomocy stada wołów, wynajdując przy okazji termin „całkowita kompromitacja”!”[1]

Czy to nie brzmi obiecująco?

Inne ciekawe prelekcje w czasie Dni Fantastyki 2016

Nie wspomniałam jeszcze o połowie programu z bloku literackiego, a przecież blok literacki nie jest jedynym przyciągającym uwagę. Paweł Ziemkiewicz poprowadzi prelekcję „Ewolucja a fantastyka – kto miał lepsze pomysły?”, a że jest biologiem, może opowiedzieć naprawdę ciekawe rzeczy. „Gra o Tron” doczekała się dla odmiany własnej strefy z kompletem atrakcji. W bloku filmów i seriali będzie można uczestniczyć w warsztatach o motion capture (przechwytywaniu ruchu) i samemu zobaczyć, jak ruch aktora przekładany jest na ruch bohatera filmu czy gry komputerowej. Dla cosplayerów jest między innymi warsztat o hafcie bulionowym. Ba, zorganizowany jest także Escape Room „Postapokaliptyczna wizja”, dla trzyosobowych drużyn.

Bilety na Dni Fantastyki 2016

Bilety można kupić na miejscu w czasie trwania imprezy: dotyczy to zarówno karnetów, jak i biletów jednodniowych. Więcej informacji o cenach biletów można znaleźć TUPogram DFów wisi na stronie internetowej – zajrzyjcie koniecznie. Ja już nie mogę się doczekać.

[1]http://www.dnifantastyki.pl/2016/index.php?go2=event&id=737

Zdjęcie główne pobrane z dnifantastyki.pl.

Autor: Marta Niedzicka