book-1149031_640

Co daje czytanie książek?

W czasach, gdy czytanie książek przegrywa z grami komputerowymi, warto porozmawiać o korzyściach z czytania, które sprawiają, że jest to opłacalna inwestycja. Niezależnie od tego, czy czytamy publikacje naukowe, czy literaturę piękną i niezależnie od wieku, książki przynoszą wiele korzyści.

Czytanie uczy dzieci wytrwałości

Zacznijmy od dzieci, dla których przeczytanie całej książki jest dużym wyzwaniem, które wymaga samozaparcia, konsekwencji i rezygnacji z innych rozrywek. To jest ogromna przewaga nad grami komputerowymi, które tworzone są tak, aby dało się je przejść w kilka godzin. Do tego gry elektroniczne są skandalicznie łatwe i co chwila wynagradzają gracza nawet za najmniejszy wysiłek. To z jednej strony motywuje dzieci do dalszego siedzenia przed monitorem, a z drugiej buduje oczekiwanie, że w życiu też będzie łatwo.

portrayal-89193_640

I tutaj wkracza czytanie – uczy wytrwałości w swoich postanowieniach. Uczy, że nagroda (w tym wypadku satysfakcja z przebrnięcia przez wszystkie strony i poznanie zakończenia) znajduje się na końcu i trzeba sobie na nią „zapracować”.

Współczesne dzieci mają całą masę bardziej atrakcyjnych rozrywek, które kuszą je zaraz po przyjściu ze szkoły. To, że potrafią oprzeć się pokusie jest dla nich powodem do dumy. Umiejętność zaangażowania się w zadanie, determinacja w długotrwałym „projekcie”, odwlekanie nagrody są rzeczami, które w przyszłości zadecydują o sukcesie dziecka. Przebrnięcie przez długą opowieść wpływa również na poczucie pewności siebie, własnej wartości i ambicje.

Czytanie książek ułatwia koncentrację

Inną istotną rzeczą jest koncentracja podczas czytania. W Internecie, wbrew pozorom, są pożyteczne stron zawierające zweryfikowane informacje. Problemem jest tu jednak to, że w trakcie przeglądania sieci jesteśmy atakowani przez niezliczoną ilość bodźców oraz pokus. Mając włączoną przeglądarkę naprawdę ciężko jest być cały czas skoncentrowanym na jednej rzeczy. Ciągle korci, aby zrobić sobie przerwę, zajrzeć na Facebooka, sprawdzić pocztę, włączyć muzykę, albo obejrzeć śmieszny film na poprawę humoru.

Nasza silna wola jest ograniczona* i szybko spada wraz ze zmęczeniem. Już po kilkudziesięciu minutach pracy lub nauki mamy chęć, aby zrobić sobie przerwę (co jest bardzo dobre). Problem w tym, że kiedy podczas przerwy zajrzymy do Internetu, ciężko jest zatrzymać się. Mózg wytwarza ogromne ilości dopaminy podczas poszukiwania informacji**. Nagradza nas nie za znalezienie czegoś ciekawego, tylko za samo szukanie. Dlatego nie jesteśmy w stanie powstrzymać się od sprawdzenia „jeszcze jednej” wiadomości.

Innym czynnikiem wpływającym na koncentrację jest zmęczenie oczu***. Papierowe media wypadają pod tym względem lepiej od ekranów komputerowych. Choć współczesne monitory LCD zapewniają poprawną jasność, kąty widzenia i migotanie, wciąż mogą powodować zmęczenie i zagrożenie dla wzroku. Problemem jest emitowanie silnego niebieskiego światła, które przyspiesza proces starzenia się siatkówki oka. Ma też wpływ na trudności z zasypianiem.

Książki są wiarygodnym źródłem wiedzy

Kolejną rzeczą, za którą bardzo cenię sobie książki, jest to, że są one bardziej wiarygodne niż internetowe wpisy. Autor jest podpisany z imienia i nazwiska, a wydawnictwo weryfikuje treść oraz wprowadza korekty. W dobrze napisanej księdze mamy bibliografię, która stanowi źródło wiedzy twórcy. Jest cenna zwłaszcza dla osób, które chciałyby bardziej zagłębić temat.

Wszystkie książki powstają przy udziale sztabu ludzi, nawet jeśli na okładce widnieje tylko jeden autor. Już podczas pisania twórcy konsultują się z ekspertami i proszą ich o poprawki****. Następnie wydawnictwo sprawdza maszynopis w celu zweryfikowania treści i wyeliminowania błędów. Po opublikowaniu książka zostaje zrecenzowana nie tylko przez laików, ale również przez specjalistów w danej dziedzinie.

Czytanie wspomaga pracę mózgu

Czytanie książek poprawia logiczne myślenie. To źródło wiedzy uczy w jaki sposób analizować fakty. Knigi są pełne rożnych twierdzeń, które autorzy muszą udowodnić, a często obalić inne. To uczy analitycznego sposobu myślenia, sceptycznego podchodzenia do argumentów i dowodów, nawet jeśli są zgodne z naszą opinią. To bardzo ważne, ponieważ jako ludzie mamy tendencję do wybierania tych faktów, które są zgodne z naszymi przekonaniami.

Warto jeszcze wspomnieć o badaniach, według których osoby regularnie czytające zachowują sprawność umysłową do późnej starości*****. Książki są niczym innym jak rodzajem treningu dla mózgu. Dzięki nim starsi ludzie mogą dłużej cieszyć się samodzielnym życiem i być mniejszym obciążeniem dla dzieci. To szczególnie istotne w naszych czasach, kiedy emeryci stanowią bardzo dużą część społeczeństwa, a wiek emerytalny może zostać podniesiony.

Książki pozytywnie wpływają na interakcje z ludźmi

Logiczne myślenie przydaje się nie tylko do tego, aby zrewidować przekonania czy odkrywać nowe rzeczy, ale również do rzeczowej dyskusji. Umiejąc myśleć w sposób krytyczny stajemy się lepszymi dyskutantami. Wyrażamy wtedy nasze myśli w sposób przystępny dla słuchaczy. Do tego potrafimy wykryć błędy w ich rozumowaniu, a nawet jawną manipulację.

people-690810_640

Logiczne myślenie jest podstawą do szukania konsensusu, ponieważ osoby, które posiadają tę umiejętność, są skore do wysłuchania opinii innych ludzi i przeanalizowania ich. Takie osoby nie boją się krytyki. Jeżeli ktoś wykaże, że rzeczywiście nie mają racji, to bez problemu pogodzą się z tym.

A skoro jesteśmy już przy dyskusji, to czytelnicy są zdecydowanie lepszymi rozmówcami. Czytanie książek otwiera ich na inne punkty widzenia. Nawet jeżeli nie zgadzają się z kimś, to akceptują jego prawo do odmiennego zdania. Nie czują się zagrożeni przez to, że ktoś uważa inaczej. Badania pokazują też, ze lepiej rozpoznają emocje rozmówców******.

Do tego książki pokazują całą masę nieznanych rzeczy, dzięki czemu miłośnicy literatury mają rozległą i głęboką wiedzę. To pozwala im wkręcić się w rozmowę innych osób lub znaleźć temat do dyskusji z osobami, których dobrze nie znają. Koniec krępującej ciszy na przyjęciach, w przedziale pociągu czy kolejce do gabinetu lekarskiego.

Ale to nie wszystko. Czytelnicy sprawiają dużo lepsze wrażenie na ludziach. Płynne i jasne dla wszystkich wyrażanie swoich opinii, rozległa wiedza i znajomość wielu słów (nie chodzi tu o wyszukane, wystarczy, że ktoś posługuje się wieloma określeniami na jedną rzecz) sprawia, że oczytane osoby są postrzegane jako atrakcyjni znajomi, pracownicy czy nawet partnerzy. Studiowanie pozycji literackich daje naprawdę dużego kopa w relacjach społecznych, co łamie stereotyp mola książkowego.

Co daje czytanie książek? Podsumowanie:

  • nauczysz dzieci wytrwałości
  • będziesz pracować wydajniej
  • zdobędziesz wiarygodne informacje
  • zaczniesz myśleć w sposób logiczny
  • znajdziesz błędy w swoim rozumowaniu
  • uchronisz się przed manipulacją
  • zachowasz sprawność umysłową do późnej starości
  • zwikszysz możliwość poznania nowych ludzi
  • zwiększysz szanse na awans w pracy

Źródła:

* http://blog.zdobywalnia.pl/skuteczne-dzialanie/jak-mozesz-wzmocnic-swoja-silna-wole

** Susan Weinschenk: 100 rzeczy, które każdy projektant powinien wiedzieć o potencjalnych klientach

*** https://www.ischool.utexas.edu/~adillon/Journals/Reading.htm

**** http://www.wikihow.com/Publish-a-Book

***** http://www.huffingtonpost.com/2013/10/12/health-benefits-reading_n_4081258.html

****** http://www.huffingtonpost.com/2013/10/06/mind-reading-skills-read-literature_n_4044507.html

  • Dla mnie insight autora, który oferuje czytanie książki przez 20 godzin, w porównaniu z filmem 2 godzinnym jest całym klu. Super wpis 🙂